Dlaczego gruntowa pompa ciepła to najlepsze rozwiązanie dla nowego domu?

Wybór systemu grzewczego do nowego domu nie jest łatwym zadaniem. W ostatnich latach zauważalny jest jednak znaczący wzrost zainteresowania gruntowymi pompami ciepła. Jakie czynniki warunkują rosnącą popularności tego rodzaju urządzeń? Sprawdzamy, dlaczego to właśnie gruntowe pompy ciepła uważane są współcześnie za najlepsze rozwiązanie w nowym budownictwie.

Czym jest gruntowa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, bazujące na odnawialnych źródłach energii. W zależności od jej pochodzenia, mówi się o pompach gruntowych, powietrznych i wodnych. W pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, ciepło czerpane jest z gruntu, skąd doprowadzane jest do budynku, by zwiększyć komfort cieplny jego mieszkańców. Jeśli zainteresowało Cię to zagadnienie, tutaj sprawdzisz jak działa gruntowa pompa ciepła, poznając jednocześnie korzyści, płynące z takiej inwestycji. Wśród nich na pierwszy plan wysuwa się możliwość obniżenia kosztów ogrzewania nawet o 50%, co pozwala na poczynienie długoterminowych oszczędności. Na szczególną uwagę w tym kontekście zasługuje także bezobsługowa eksploatacja oraz wysoki poziom bezawaryjności, wpływający na niezawodność pracy urządzenia. 

Dlaczego pompy ciepła sprawdzają się w nowym budownictwie?

Opinie ekspertów nie pozostawiają żadnych wątpliwości – gruntowe pompy ciepła to współcześnie najlepszy system grzewczy w nowym budownictwie. Taki stan rzeczy uwarunkowany jest przez kilka niezwykle istotnych czynników. Wśród tych najważniejszych wymienia się jednak na ogół:

  • dobrą izolację termiczną, którą cechują się nowe budynki – to właśnie ona pozwala na znaczne ograniczenie strat ciepła, dzięki czemu gruntowe pompy pracują efektywniej, pobierając jednocześnie zdecydowanie mniej energii z sieci,
  • możliwość optymalnego zagospodarowania przestrzeni pod instalację, co nie jest możliwe w przypadku obiektów, stojących już na działce,

Inwestycja w gruntową pompę ciepła w nowym budownictwie pozwala w pełni wykorzystać możliwości, tkwiące w odnawialnych źródłach energii. Gwarantuje ona jednocześnie zdecydowanie szybszy zwrot kosztów, niż to bywa w przypadku starych budynków, wymagających często dodatkowych prac modernizacyjnych.

A co z kosztami eksploatacji?

Mówiąc o opłacalności inwestycji w gruntową pompę ciepła w nowym budownictwie, nie można zapominać również o kosztach eksploatacyjnych. Te z kolei będą tutaj znacznie niższe, na co wpływa m.in. – wspomniana już wcześniej – lepsza izolacja termiczna. Co więcej, przy budowie nowych domów wykorzystywane są innowacyjne technologie, uwzględniające m.in. rygorystyczne standardy energooszczędności, co pozwala w pełni wykorzystać energię, czerpaną z gruntu. W ten sposób roczne koszty ogrzewania budynku oscylują na ogół w granicach 2500-3000 zł. Jak nietrudno zauważyć, stanowi to doskonałą alternatywę ekonomiczną dla tradycyjnych systemów grzewczych, których wykorzystanie generuje nawet dwukrotnie wyższe wydatki.

Jak zadbać o prawidłową pracę pompy ciepła w nowym domu?

Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał, płynący z montażu gruntowej pompy ciepła, należy zadbać o kilka istotnych aspektów. Mowa tutaj przede wszystkim o dopasowaniu parametrów urządzenia do metrażu budynku, ale również i do preferencji jego mieszkańców. Wśród innych elementów, które warto dokładnie przeanalizować jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, wymienia się również:

  • możliwość ogrzewania wody użytkowej, która będzie generowała konieczność wyboru urządzenia o większej mocy,
  • preferowany sposób ogrzewania budynku, który może bazować zarówno na ogrzewaniu podłogowym, jak i na tradycyjnych grzejnikach, co wymaga jednak innej temperatury wody, płynącej w systemie, a co za tym idzie, warunkuje pracę urządzenia.

To właśnie dlatego tak ważna jest konsultacja ze specjalistami, którzy pomogą w doborze odpowiednich parametrów gruntowej pompy ciepła, gwarantując tym samym jej wydajność.

Jakie dodatkowe korzyści przynosi inwestycja w gruntową pompę ciepła?

Analizując korzyści, jakie przynosi inwestycja w gruntową pompę ciepła w nowym budownictwie, nie należy pomijać również i typowych zalet takiego rozwiązania. Będzie to m.in.:

  • uniwersalizm działania, dzięki któremu urządzenia te mogą zarówno ogrzewać, jak i chłodzić pomieszczenia, zapewniając przebywającym w nich osobom komfort cieplny, niezależnie od panujących na zewnątrz warunków,
  • wysoki poziom efektywności energetycznej, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi systemami grzewczymi,
  • ekologiczność, wpisująca się w trendy, związane z ochroną środowiska naturalnego.

Wszystko to sprawia, że gruntowe pompy ciepła nieustannie zyskują na popularności, stając się rozwiązaniem, wybieranym coraz częściej tam, gdzie cenione są nowoczesne, wygodne i ekonomiczne systemy grzewcze.